KONST / Litografier / Litografier 11843010
*
nr 1184 3010
Litografier
4 st, Horto van Houtteano, Hankolorerade, Flora, 1800-tal, Motivet: 23x15
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 maj 2018
kl 20:57:29
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora hankolorerade horto van houtteano litografier
-
5092 Färglitografi
3 st, Uniformstavlor, yttermått inklusive ram: 31x..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:31
-
5012 Färglitografi
Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58
-
5019 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2135 Färglitografi
Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:58
-
2129 Färglitografi
Elba Damast (1944-2005), Venezuela. Komposition. S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09
*
Litografier
nr 1184 3010
Litografier
4 st, Horto van Houtteano, Hankolorerade, Flora, 1800-tal, Motivet: 23x15
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 maj 2018 |
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora hankolorerade horto van houtteano litografier
-
5092 Färglitografi
3 st, Uniformstavlor, yttermått inklusive ram: 31x..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:31 -
5012 Färglitografi
Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58 -
5019 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2135 Färglitografi
Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:58 -
2129 Färglitografi
Elba Damast (1944-2005), Venezuela. Komposition. S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09